MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > NAPSALI O NÁS > MOTOR JIKOV je průkopníkem CNG
MOTOR JIKOV je průkopníkem CNG

Balíček CNG od společností E.ON, Škoda Auto a MOTOR JIKOV
Balíček byl poprvé představen 3. října 2012 na večeru PRODUKTOVÝCH INOVACÍ v pražském Divadle La Fabrika,

na kterém bylo v předvečer slavnostního večera vyhlášení vítězů letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2012 prezentováno pět inovativních produktů, z toho dvě patentové premiéry. Balíček v podobě osobního automobilu Škoda, plnicí jednotky MOTOR JIKOV MJ05 a dodávky CNG od společnosti E.ON získal absolutní vítěz letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2012. Nový model Citigo na stlačený zemní plyn k zapůjčení na rok zdarma dostává i každý z vítězů sedmi kategorií soutěže a jeden z hlasujících pro finálové projekty.

„Plnička MJ05 a osobní vůz Citigo CNG Green tec nabízí novému majiteli pohodlnou obsluhu, bezpečnost a ekologičnost. V kombinaci se zajímavou nabídkou dodávky stlačeného zemního plynu má tato produktová inovace všechny předpoklady pro to, aby oslovila a zaujala široké spektrum zákazníků. Velkým lákadlem je až 50% úspora nákladů na pohonné hmoty v porovnání s klasickými palivy“, říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Fotografie ze slavnostního představení výhodného balíčku na večeru PRODUKTOVÝCH INOVACÍ v pražském divadle La Fabrika
Fotografie ze slavnostního představení výhodného balíčku na večeru PRODUKTOVÝCH INOVACÍ v pražském divadle La Fabrika. Vlevo Ing. Miroslav Dvořák, předseda představenstva Motor Jikov u plnicí jednotky MJ05.

Tato jihočeská skupina strojírenských a slévárenských firem má k ekologii blízko. Je držitelem 1. ceny v kategorii Vzduch v rámci loňského ročníku E.ON ENERGY GLOBE AWARD ČR 20l1. Letos se stala hlavním partnerem soutěže a v rámci firmy pravidelně investuje do modernizace energetických zdrojů. Vůz Škoda Citigo CNG Green tec dosahuje emisí 79 g CO2/km. Tuto nízkou hodnotu umožňuje palivo – zemní plyn – a technologie Škoda Green tec s prvky, jako jsou systém Start-Stop, rekuperace brzdné energie a pneumatiky se sníženým valivým odporem. Městský vůz s motorem o výkonu 50 kW (68 koní) spotřebuje pouze 2,9 kg zemního plynu na 100 km. Dojezd vozu činí 550 km (350 km na plyn + 200 km na benzin z přídavné nádrže, kterou je vůz rovněž vybaven).

Jednotky Motoru Jikov v nové plnicí stanici CNG v Praze
Plnicí stanici na stlačený zemní plyn s technologií společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. uvedla v polovině října do provozu firma Linde Material Handling Česká republika, s.r.o. Slavnostního otevření plnicí stanice CNG v areálu společnosti Linde MH v pražských Malešicích se 18. října zúčastnil i člen představenstva MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Jiří Slíva.
„Výhody použití CNG jsou čitelné a objektivní. Nejzřetelnější je samozřejmě přímý ekonomický benefit v nákladech na pohonné hmoty, kde můžeme hovořit o více než padesátiprocentní úspoře nákladů. Důležitý je vliv na životní prostředí. Stranou nemůže zůstat ani nižší hlučnost a vyšší bezpečnost vozidel na CNG. Limitujícím faktorem pro masivní rozšíření CNG je stále řídká síť plnicích stanic. Výhodnou a ekonomicky příznivou alternativou je výstavba vlastní vnitropodnikové stanice. Vážím si proto rozhodnutí a aktivit společnosti Linde MH a děkuji, že projevila důvěru v technologii, kterou vyvíjíme a vyrábíme ve firmě MOTOR JIKOV,“ uvedl Jiří Slíva.

Plnicí stanice umožňuje společnosti Linde MH, přednímu dodavateli manipulační techniky, logistických a skladových řešení v ČR, plnění CNG do vysokozdvižných vozíků. Ty představují významnou část obchodního portfolia společnosti. Zároveň umožňuje plnění flotily jedenácti firemních vozů VW s pohonem na CNG, určených pro management a obchodní zástupce společnosti. Společnost Linde MH plánuje zakoupení dalších 30 vozů s pohonem na CNG. Toto levné a ekologické palivo by pak využívala více než polovina firemních vozů. Roční úspory z rozdílu cen pohonných hmot a silniční daně představují nyní asi půl miliónu korun.

„Důvodů, proč vybudovat plnicí stanici s nákladem dva milióny korun, bylo několik.“Od počátků výroby vysokozdvižných vozíků Linde s pohonem na zemní plyn jsme v ČR viděli značný potenciál. Hustá rozvodná síť tohoto média nabízí možnost relativně snadné výstavby interních plnicích stanic a nasazení vysokozdvižných vozíků s pohonem na zemní plyn v řadě firem. Rozšířila se i nabídka osobních automobilů a dodavatelů technologií. Potvrdily se i naše prognózy a poptávka po vysokozdvižných vozících Linde s pohonem na stlačený zemní plyn v posledních dvou letech stále roste,“ potvrzuje zájem o využití CNG jednatel společnosti Linde MH Jindřich Kotyza.

Slavnostní otevření CNG plnicí stanice v Linde MH
Slavnostní otevření plnicí stanice CNG provedli (zleva) Ing. Jindřich Kotyza, jednatel společnosti Linde MH a Ing. Jiří Slíva, ředitel divize Speciální obrábění a výroba společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská a.s.

Nákladově nenáročná plnicí stanice v Malešicích umožňuje rychlé plnění vysokozdvižných vozíků i vozů firemní flotily. Tlakový zásobník o objemu 840 litrů je plněn čtyřmi kompresorovými jednotkami MJ05 s celkovým hodinovým výkonem 20 m3 a tlakem 250 barů. Roční výkon stanice dosahuje 60 000 m3 CNG. To v přepočtu na spotřebu firemních vozidel VW Touran a VW Passat znamená celkový roční nájezd 800 000 km. Kartový přístup umožňuje nejen komfortní samoobslužné tankování, ale i kontrolu spotřeby. Celá realizace, včetně plánovací a schvalovací fáze, trvala necelý rok.

„Jsme potěšeni, že realizace pro společnost Linde Material Handling je úspěšná. Linde je pro nás v oblasti CNG klíčovým partnerem. V Malešicích jsme úspěšně realizovali již čtvrtou aplikaci tohoto druhu. MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. plánuje do konce roku dokončit další čtyři stanice pro vnitropodnikové využití. Pět z celkových osmi realizovaných aplikací postavíme ve spolupráci se společností Linde MH. Na příští rok připravujeme výstavbu 18 plnicích stanic, z nichž dvě budou veřejné. První z nich chceme otevřít začátkem příštího roku v Písku. Věřím, že další plnicí stanice s úspěšnými kompresorovými jednotkami MJ05 z MOTORU JIKOV Strojírenská a.s. budou následovat,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák.

Zdroj: Zpravodaj automobilového sdružení (pdf)