MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu

Zemní plyn a CNG
CNG je mezinárodní zkratka pro ekologické palivo – stlačený zemní plyn (Compressed Natural Gas). Je to plyn, který je dostupný v plynovodné síti ve světě, v Evropě a ČR a je využíván k výrobě tepelné a elektrické energie. Jako palivo pro spalovací motory musí být stlačen asi 200x pomocí vysokotlakých kompresorů.

Vozidla na CNG
V osobních a užitkových vozidlech se kombinuje pouze s benzínovými motory, v nákladních automobilech a autobusech se kombinuje i s naftovými motory. Kromě stlačeného zemního plynu lze ve vozidlech CNG použít vyčištěný bioplyn, který se vyrábí z biomasy a je řazen k obnovitelným zdrojům.

Přehled vozidel na CNG
Pohon CNG je z výroby zabudován např. do těchto automobilů: Fiat Punto Evo, VW Passat TSI EcoFuel, Opel Zafira 1.6 CNG ecoFLEX Turbo, Ford C-Max CNG či vozy prémiové řady Mercedes B 180 NGT nebo Mercedes E 200 NGT a lze jej využít i v řadě dalších modelů značek Fiat, VW, Opel, Ford, Mercedes nebo Honda.

Používání CNG ve světě
Ve světě je využívání stlačeného zemního plynu v dopravě v podstatně pokročilejší fázi vývoje. Celkem bylo ke konci roku 2011 ve světě používáno 14,5 milionu CNG vozidel. Z toho v Evropě 1,5 mil. a v České republice 3 500 vozidel, z čehož bylo zhruba 300 autobusů. Vzhledem k nízké ceně a snadné dostupnosti je CNG více rozšířeno v rozvojových zemích Asie a Jižní Ameriky.

Technologie plnění a plnicí stanice
Pro zajištění maximálního dojezdu vozidel se plyn musí stlačovat (koncentrace energie), s tím souvisí i potřeba čerpacích stanic/kompresorů, které toto stlačování provádí. K 1. 9. 2012 bylo v ČR cca 41 veřejných stanic a řada dalších soukromých plnicích zařízení, každým rokem tento počet narůstá o cca 20 %.