MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > Blue Corridor 2012
Blue Corridor 2012

V Praze se představily automobily poháněné zemním plynem na propagační rallye Blue Corridor 2012. Celkem 20 osobních a nákladních vozů a jeden autobus absolvují přes 6000 km dlouhou cestu z Moskvy přes jedenáct evropských měst až do Berlína.

Akce ukazuje perspektivy zemního plynu v dopravě a dokumentuje fakt, že již dnes je cestování po Evropě na zemní plyn možné. V rámci zastávky v Praze proběhla prezentace vozů na stlačený zemní plyn i zkapalněný zemní plyn (LNG) a dvě panelové diskuse věnované budoucnosti zemního plynu v dopravě.

Akce v Praze pořádaly společnosti VEMEX a E.ON jako lokální partneři hlavních organizátorů projektu Blue Corridor. O den dříve proběhla zastávka kolony Blue Corridor v Ostravě.

Vozy na zemní plyn absolvují v rámci letošního ročníku akce Blue Corridor trasu z Moskvy, odkud vyjely 8. září, přes Smolensk, Minsk, Brest, Varšavu, Ostravu, Prahu, Karlsruhe a Paříž až do Bruselu, kde se 17. září uskuteční setkání se zástupci Evropské unie. Z Bruselu budou vozidla dále pokračovat přes Essen do Berlína.

„V současné době je na světě v provozu zhruba 16 milionů vozidel poháněných zemním plynem, z čehož 1,5 mil. je v Evropě. Experti odhadují, že jejich počet naroste do roku 2020 celosvětově na 50 milionů. Díky tomuto očekávanému nárůstu a díky výhodám zemního plynu – především jeho dostupnosti, bezpečnosti, nižším nákladům i emisím – bude toto palivo hrát stále větší roli ve světovém energetickém mixu,“ předvídá plynu světlou budoucnost Hugo Kysilka, ředitel marketingu společnosti VEMEX.

„Postavení dodavatelů energií se v současné době mění. Zákazníka již nezajímá prostá dodávka komodity, ale vyžaduje další služby. Cílem je maximálně zefektivnit energetické hospodaření, a to ve všech oblastech – elektřina, plyn, vytápění, doprava, samozřejmě i s ohledem na ochranu životního prostředí. CNG tato kritéria v dopravě beze zbytku naplňuje. Úspora palivových nákladů oproti naftě se pohybuje na úrovni 30 až 40 procent, oproti benzinu dokonce více než 50 procent, dopady na životní prostředí jsou při jízdě na CNG minimální. To je také hlavní důvod, proč jsme se k iniciativě již před lety připojili,“ doplňuje Jiří Šimek, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.

Myšlenka propagačních jízd Blue Corridor vznikla již v roce 2000 za podpory Nadace Vernadsky Ecological v Moskvě. Cílem letošního ročníku Blue Corridor je upozornit veřejnost na možnost využití zemního plynu jako ekologického, bezpečného, úsporného a dostupného paliva a ukázat, že již dnes je cestování po Evropě na zemní plyn reálné, na rozdíl od ostatních alternativních paliv, které jsou stále ještě ve stádiu vývoje. Na akci se spolupodílejí koncerny Gazprom a E.ON.

www.bluecorridor.org

Zdroj: Oficiální tisková zpráva Blue Corridor 2012