MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > CNG zná jen necelá polovina Čechů
CNG zná jen necelá polovina Čechů

Červenec – Stlačený zemní plyn (CNG) jako alternativní pohon automobilů zná jen 44 % lidí, zatímco o zkapalněném ropném plynu (LPG) už slyšelo 85 % obyvatel České republiky. Lidé ale alternativy benzínu a nafty často zaměňují. S ekologickými pohony si většinou spojují vyšší cenu vozů, nízký počet čerpacích stanic nebo omezené možnosti parkování. Za hlavní přínos označují levnější provoz a nižší emise. Ukázal to nedávný spotřebitelský výzkum provedený společností E.ON.
V současné době jezdí v České republice asi 14 tisíc vozidel na alternativní pohon CNG. Oproti stavu před deseti lety jejich počet podle Českého plynárenského svazu narostl třicetinásobně. „Měsíčně je registrováno asi 400 až 500 nových automobilů, z toho osobní a dodávková vozidla na CNG tvoří 2,35 procent,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu.
Povědomí o alternativní dopravě se podle odborníků zvyšuje společně s tím, jak roste cena ropy. Za poslední tři měsíce zdražil benzín v průměru na 30 korun za litr, cena nafty narostla na 28,50 korun. CNG lze naopak u velké části plnicích stanic natankovat už za cenu 17 až 18 korun za kubík, což odpovídá zhruba jednomu litru benzínu.

Zatímco loni znalo CNG jako jeden z alternativních pohonů 32 % lidí, letos povědomí o ekologické alternativě vzrostlo o dvanáct procentních bodů. Vozy na CNG se využívají především ve firmách s většími vozovými parky, případně s nimi jezdí živnostníci. I MOTOR JIKOV jako dodavatel plnicích stanic od „domácích“ přes podnikové až po veřejné vsadil ve svém vozovém parku na stlačený zemní plyn. Na CNG jezdí v MOTORU JIKOV tři čtvrtiny služebních automobilů. Poslední čtyři roky obnovuje firma vozový park pouze automobily na CNG. Roční úspora vozového parku na pohonných hmotách oproti klasickým palivům činí ročně 1,5 milionů korun.

Zájem o CNG mezi veřejností zvyšuje nejen zajímavá cena, ale též rozvoj sítě plnicích stanic, kterých je v České republice k dispozici už 124. Jejich počet meziročně vzrostl téměř o 50 procent a další se plánují. Mezi posledními zahájily provoz například stanice v Brně, Jičíně nebo Trutnově. V zemích Evropské unie je asi 3 300 CNG stanic. V České republice probíhá, ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy, nejdynamičtější výstavba.