MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > Již více než 5 tisíc CNG vozidel v ČR
Již více než 5 tisíc CNG vozidel v ČR

V České republice je již 5 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn (CNG). Oproti lednu 2012 se jedná o nárůst téměř 44 procent. Nejvíce meziročně narostl počet osobních a dodávkových vozidel a to o 49 procent. V ČR je také již 385 plynových autobusů a 55 komunálních vozidel na CNG.

K datu 1. února 2013 u nás již jezdí pět tisíc CNG vozidel, což představuje meziroční nárůst 43,9 procent. Kromě klasických motoristů se CNG vozy jezdí u nás už třeba i DHL v Praze, Ostravě i Olomouci, ale i komunální vozy v Praze, Táboře a dalších městech, polovina všech vozidel Městské policie v Ostravě, 385 městských a linkových autobusů,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV. 

Na světě již jezdí 16,2 milionů CNG vozidel a podle několika různých studií se má v průběhu příštích deseti let objevit na silnicích po celém světě dalších zhruba 50 milionů vozidel. Vozidla na zemní plyn jsou totiž nejen ekologická, bezpečná, ale mají i levný provoz. Jeden kubický metr CNG, který energeticky odpovídá 1 litru benzinu, stojí dnes cca 18 Kč a to je ve srovnání s cenou benzinu, jeden litr za cca 35 Kč, bezkonkurenční. To, že je zemní plyn nejlevnější pohonnou hmotou, platí dlouhodobě.

Čerpací stanice CNG Písek

Toto všechno si začalo uvědomovat stále více podniků, firem, měst, dopravců, ale i jednotlivců. Vždyť když porovnáme rok 2005, kdy se o podpoře CNG v ČR začalo poprvé diskutovat a začátek roku 2013, pak se počet CNG vozidel zvýšil 11 krát, počet CNG autobusů se zvýšil více než 2 krát, počet CNG stanic se zvýšil 5 krát a spotřeba CNG se zvedla 5 krát. „Nejmarkantněji se vyvíjí oblast osobních a dodávkových vozidel. Jejich počet se od roku 2005 zvýšil 16 krát,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV. Oblast CNG se tedy skutečně vyvíjí významně a tato čísla to dokazují. 

 

 Zdroj:   Asociace NGV, www.ngva.cz