MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > Ministerstvo přispěje obcím a krajům na nákupu vozů na CNG
Ministerstvo přispěje obcím a krajům na nákupu vozů na CNG

Květen – Ministerstvo životního prostředí podpoří nákupy elektromobilů a vozů na stlačený plyn (CNG). Výzvu určenou krajům, obcím a jejich organizacím, v níž bude 150 milionů korun z národního programu Životní prostředí, vypíše na podzim. Na pořízení ekologických vozů budou moci získat dotaci pravděpodobně 80 až 150 tisíc korun.

Nákupy ekologických vozů by měly přispět ke zlepšení životního prostředí, neboť právě doprava je spolu s průmyslem a domácími topeništi jedním z největších zdrojů znečištění. „Chtěli bychom s tímto produktem přijít na podzim letošního roku, tak aby města už na začátku roku 2017 mohla čerpat z této výzvy konkrétní dotace,“ řekl pro Lidové noviny ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Výzva by měla být pilotní. Ministerstvo ji podle Lidových novin chce příští rok vyhodnotit a poté vypsat další, s větším finančním objemem. Kraje, obce a jejich organizace ministerstvo vybralo do pilotní výzvy, protože chce, aby toho koupená vozidla najezdila co nejvíce, v ideálním případě byla v permanenci celý den v nejznečištěnějších lokalitách, a reálně tak snížila emise. „Krásný případ je organizace, která řeší sociální služby, rozváží důchodcům jídlo v okruhu několika desítek kilometrů a jezdí pořád,“ nastínil Brabec.
Program je podle něj provázaný s dalšími projekty. „Jede ruku v ruce s operačním programem Doprava, kde z evropských peněz bude financována infrastruktura, tedy dobíjecí a plnicí stanice na páteřní síti v České republice,“ řekl ministr. Uvedl, že Integrovaný regionální operační program (IROP) by zase měl financovat nákup dalších stovek autobusů na CNG nebo elektrobusů. „Zatím je tam připraveno asi 1,3 miliardy korun,“ řekl Brabec.