MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > MOTOR JIKOV: dva vozy na New Energies Rallye
MOTOR JIKOV: dva vozy na New Energies Rallye

Květen 2014 – Do jednoho z nejslavnějších českých automobilových závodů letos zařadil MOTOR JIKOV mezi třicítku vozů s alternativními pohony dvě posádky s vozy Škoda Citigo Green Tec a VW Passat Ecofuel. Ve třetím ročníku New Energies Rallye měly zastoupení například vozy Seat Leon TGI, Fiat 500L a Opel Zafira Tourer s pohonem na CNG, čistě elektrické VW e-Up,  BMW i3 a Porsche 911 či hybridní Opel Ampera a další.

Soutěž odstartovaly vozy hvězdicovou jízdou z Tábora, Třeboně a rakouského Freistadtu, pokračovaly do Českého Krumlova a první etapu ukončily na výstavišti v Českých Budějovicích. Druhý den absolvovaly trasu z Českých Budějovic přes Svatý Jan n. Malší, Kaplici, Dolní Dvořiště, Lipno a Rožmberk do Českého Krumlova, kde se uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen.

Zleva: Jan Kocourek, Lukáš Vosecký, Andrea Homolová a Lenka Mikulenková

Zleva: Jan Kocourek, Lukáš Vosecký, Andrea Homolová a Lenka Mikulenková

Největším lákadlem rallye jsou každoročně především rychlé závodní vozy, ale i o New Energies Rallye zájem diváků i soutěžících roste. Zatímco do prvního ročníku se přihlásilo osm vozů, loni už jich bylo šestnáct a letos dvaatřicet. Základním principem soutěže jsou takzvané zkoušky přesnosti zaměřené na ujetí předem určené vzdálenosti za stanovený čas, přičemž posádky inkasují za odchylky od ideálního času trestné body.

„Během dvou dnů jsme absolvovali 12 zkoušek přesnosti. S obratným menším Citigo jsme měli nejlepší výsledky v technických pasážích a v testech s delším rozjezdem. Dynamický Passat si naopak poradil nejlépe se zhruba stometrovým rychlostním testem, kdy se vzdálil ideálnímu času jen o pouhé setiny vteřiny,“ hodnotí průběh zkoušek Jan Kocourek z týmu MOTOR JIKOV, který jel New Energies Rallye již potřetí a dodává: „Při sobotních rychlostních testech ztížilo podmínky deštivé počasí a kluzká vozovka, což nás trochu brzdilo v rychlosti hlavně v zatáčkách.“

Honzova slova doplňuje jeho kolega Lukáš Vosecký, řidič druhé soutěžní posádky MOTOR JIKOV, který se postavil na start rallye poprvé. „S Passatem jsme vyhráli jeden z rychlostních testů, jinak se nám ale dařilo spíš v delších úsecích. Každopádně jsme si všichni prověřili schopnosti naše i našich vozů a i když jsme se nakonec umístili ve druhé polovině celkového hodnocení, soutěž jsme si maximálně užili.“

Škoda Citigo, s posádkou Jan Kocourek/Andrea Homolová, projela letošní rallye s průměrnou spotřebou 3,6 kg CNG/100 km. Passat, s posádkou Lukáš Vosecký/Lenka Mikulenková, naměřil hodnoty průměrné spotřeby 5,2 CNG/100 km.

SONY DSC

„Máme velkou radost, že jsme se mohly soutěže zúčastnit a vyzkoušet si jízdu podle itineráře, v plném provozu a při dodržování dopravních předpisů,“ komentují účast v soutěži Lenka Mikulenková a Andrea Homolová, které usedly vedle svých kolegů v roli navigátorek.

SONY DSC

Soutěž New Energies Rallye Český Krumlov pořádá ČK motosport ve spolupráci s ÚAMK Automotoklubem Český Krumlov a SPŠ Tábor. Zúčastnit se jí mohou majitelé elektromobilů, hybridních vozů a vozů na alternativní paliva jako je CNG, LPG nebo etanol. „Od účasti v závodě si slibujeme především další popularizaci CNG pohonu,“ říká předseda představenstva a generální ředitel MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák. Tato jihočeská firma sází na CNG již od roku 2009, kdy se pustila do vývoje první plničky na stlačený zemní plyn a dnes nabízí širokou produktovou paletu plnicích stanic. Její vozový park zahrnuje více než 30 osobních a dodávkových vozů a desítku vysokozdvižných vozíků na CNG.