MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > Vítěz E.ON Energy Globe Award ČR 2012 převzal plničku CNG
Vítěz E.ON Energy Globe Award ČR 2012 převzal plničku CNG

Bohumil Lhota, tvůrce ekologického „Otáčivého domu“, který se na podzim loňského roku stal absolutním vítězem prestižní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2012, převzal jednu z hlavních cen – plničku CNG Compact MJ 05, kterou mu předal člen představenstva MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. Ing. Jiří Slíva.

Svůj dům do extrémních podmínek stavěl plných dvacet let. Dům je možné v zimě vertikálně zapustit do země a v létě se, díky důmyslnému mechanismu, dům stále otáčí za sluncem. Využívá tak v maximální míře solární energie, izolačních vlastností země i nových materiálů, například makrolonu, který dobře propouští světlo a získává tak teplo ze slunečního záření.

Společně se Škodou Citigo CNG Green tec poháněnou stačeným zemním plynem a také díky podpoře MOTOR JIKOV Group získal plnicí stanici CNG Compact MJ 05, kterou lze využít pro tankování až dvou vozů.

Bohumil Lhota„Musím se přiznat, že jsem nikdy nepočítal s tím, že bych mohl něco vyhrát. Zajíce nebo bažanta na bále nebo poslední leči, to ano. Ale uspět v tak prestižní soutěži, jako je E.ON Energy Globe Award, mezi tolika dobrými projekty, o tom se mi ani nesnilo,“ usmíval se spokojeně při slavnostním předání plnicí stanice sympatický kutil. „Je to pro mne úžasný zážitek. Jako celoživotní fanda do techniky sleduji samozřejmě pozorně i technologie kolem CNG. Jsem rád, že tu máme první vlaštovky a že díky i vašim technologiím doháníme země, kde se na stlačený zemní plyn běžně jezdí. Je to podle mne budoucnost dopravy. Vezměte si, že zemní plyn je dnes prakticky v každé domácnosti. Jsem nadšen z představy, že budou motoristé díky malým plničkám a vozům na CNG víceméně soběstační, nezávislí. Chce to jen víc aut a víc plniček …,“ dodal s vtipem vitální sedmdesátník, který stále ještě není se svým domem úplně spokojen.

Ekologický dům Bohumila Lhoty, respektive jeho zmenšený funkční model, je nyní k vidění v prostorách Království železnic na pražském Smíchově, kde vzniká největší modelové kolejiště u nás i ve střední Evropě.

Předávání plničky EGA

Pátý ročník E.ON Energy Globe Award ČR, který hodnotí a vyznamenává projekty, jež se zabývají úsporou energií a přispívají k ochraně přírody a životního prostředí, již byl odstartován. Uzávěrka přihlášek projektů v kategoriích Obec, Kutil, Firma, Mládež a Produktová inovace je 17. května.

Tisková zpráva E.ON ve formátu PDF ke stažení zde.