MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > Za první 3 měsíce roku jezdí dalších 340 CNG vozidel
Za první 3 měsíce roku jezdí dalších 340 CNG vozidel

Duben 2014 – Podle statistik Českého plynárenského svazu (ČPS) se registrovalo letos za první čtvrtletí 340 CNG vozidel, tedy v České republice (ČR) jezdí dnes celkem již 7 050 CNG vozidel. Z tohoto počtu je již v ČR 435 CNG autobusů a 81 komunálních CNG vozidel (nárůst v prvním čtvrtletí byl 12 CNG autobusů a 6 komunálních vozidel). To odpovídá i poslednímu meziročnímu nárůstu CNG vozidel v ČR, který byl dokonce více než 2 tisíce CNG vozidel. V prvním čtvrtletí roku 2014 bylo v ČR prodáno celkem 42 993 všech nových osobních automobilů, některá ale i do zahraničí.

„Kromě osobních vozidel očekáváme v letošním a příštím roce také nárůst dalších nejméně asi 250 CNG autobusů ve městech. Na polovinu z nich využijí města, jako třeba Brno, Ostrava nebo Ústí nad Labem, až 85 procentní evropskou dotaci v rámci Operačního programu Životního prostředí,“ říká Jan Ruml, výkonný ředitel ČPS. „Mrzí nás, že jediná Praha, pokud je nám známo, neuvažuje o zavedení této ekologické hromadné dopravy, i když její emise často překračují povolené limity,“ říká Jiří Šimek, místopředseda Rady ČPS. „Není potřeba jakýchkoliv experimentů, podíváte-li se třeba na Barcelonu, tam jezdí už 398 autobusů na stlačený zemní plyn a jen jeden plně elektrický. Ve světě je využití CNG v hromadné dopravě zcela běžné, celkem jezdí téměř 782 tisíc CNG autobusů. CNG je pro velká města dnes nejekologičtějším a nejúspornějším řešením,“ dodává Jiří Šimek. Na světě dnes jezdí již 20 milionů CNG vozidel. Ročně se prodá ve světě asi 2,3 miliony CNG vozidel a toto číslo každým rokem narůstá, v roce 2023 by to mělo být ročně dokonce 3,5 milionu.

Český plynárenský svaz aktualizováno 2.4.2014
Auta osobní a dodávková 6334
Autobusy 435
Komunální vozidla 81
Ostatní vozidla (offroad) 200
VOZIDLA CNG – CELKEM 7050
  • Poslední meziroční nárůst v ČR byl více než 2 tisíce vozidel.
  • Největší vozové parky organizací v ČR, tzv. fleety, mají už 500 – 700 CNG vozidel (Česká pošta, Vítkovice aj.).
  • Na světě jezdí více než 20 milionů CNG vozidel.
  • MŽP vyhlásilo dotaci ve výši jedné miliardy korun na výměnu nejstarších, a životní prostředí nejvíce znečišťujících, autobusů městské hromadné dopravy za ekologické autobusy na stlačený zemní plyn (CNG). Autobusů normy Euro 0 až III je v ČR asi 13 tisíc.

 
Statistiky ČPS:  www.cng4you.cz/cng-info/statistiky
 
Pravidelné novinky najdete na www.facebook.com/cngfans