MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > NAPSALI O NÁS > Oproti benzínu stojí jízda na zemní plyn polovic
Oproti benzínu stojí jízda na zemní plyn polovic

Vysoké ceny nafty i benzinu nutí řidiče se zamyslet nad tím, jak jezdit levněji. Plné ruce práce mají proto v posledních měsících autoservisy, kde si řidiči nechávají svůj vůz přestavět na úspornější LPG, tedy na pohon na propan-butan.

Další variantou je méně známá, ale ještě ekologičtější CNG, kdy vůz pohání stlačený zemní plyn. „Náklady na provoz těchto aut jsou oproti benzinu o polovinu nižší. Ve srovnání s naftou je úspora zhruba 35 procent a s LPG 20 procent,” říká Zděnek Prokopec, předseda představenstva budějovické Asociace NGV, která se těmito technologiemi zabývá.

Přestavba vozu na pohon na stlačený zemní plyn stojí okolo 40 tisíc korun. Některé automobilky, jako Fiat, Mercedes nebo Volkswagen, už ale vozy na CNG přímo továrně upravují. I za ně si však zákazník připlatí. „Průměrný dojezd takového vozu je okolo 350 kilometrů, dalších 150 kilometrů je benzinová rezerva,” popisuje Prokopec.

Ne všem se ale vyplatí. Uvažovat o nich mohou lidé nebo firmy, které auta hodně využívají. V takovém případě se jim investice vrátí zhruba do čtyř let.

Podle dostupných údajů zatím jezdí v Česku na CNG asi 2,5 tisíce vozů. Do roku 2020 jich podle odhadů Asociace NGV může být až 400 tisíc. Momentálně však mají k dispozici jen 33 veřejných plnicích stanic.

Nádrž si naplníte přímo doma

K rozvoji této alternativy může pomoci novinka soběslavské společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská, a.s., kde vloni dokončili vývoj malé plničky CNG, která je určena pro malé firmy a domácnosti.

„Umožňuje nádrž naplnit přímo v pohodlí domova. Stačí mít pouze zavedený zemní plyn. Obsluha i údržba je jednoduchá a plnění automatické. I přesto, že se jedná o nový a na trhu vcelku ojedinělý výrobek, je o ně velký zájem,” shrnul zástupce společnosti Jiří Slíva.

S pohonem CNG má MOTOR JIKOV vlastní zkušenosti. Od února letošního roku začala tato jihočeská firma využívat CNG vysokozdvižné vozíky. „Nyní jich máme pět, další tři dostaneme do konce května. Ostatní budeme postupně nahrazovat,” sdělil Slíva.

Vozíky firma plní na vnitropodnikové stanici. Kromě toho, že ušetří na nákupu pohonných hmot, je jejich provoz ekologičtější. „Příjemně nás překvapila i spotřeba. Plný zásobník vystačí na celou pracovní směnu,” zhodnotil Slíva.

Už vloni začali referenti a manažeři MOTOR JIKOV jezdit v několika autech upravených na CNG pohon. I v tomto případě se počítá s jejich rozšířením. „Celá firemní flotila ročně najede téměř 1,5 milionu kilometrů. Přechodem na stlačený zemní plyn ušetříme ročně dva až tři miliony,” uzavřel Slíva.

zdroj: MF DNES