MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > ČSAD AUTOBUSY Č. Budějovice jsou dalším jihočeským dopravcem, který provozuje autobusy na CNG
ČSAD AUTOBUSY Č. Budějovice jsou dalším jihočeským dopravcem, který provozuje autobusy na CNG

Napomohla tomu výstavba plnicí stanice CNG, která bude zanedlouho otevřena v Písku.

Společnost ČSAD AUTOBUSY České Budějovice a. s. v dubnu oslaví své desáté narozeniny. Navazuje tak na přes půl století trvající bohatou profesní tradici společnosti ČSAD České Budějovice.

ČSAD AUTOBUSY České Budějovice a.s. provozuje osobní autobusovou dopravu na pravidelných linkách i nepravidelnou zájezdovou dopravu po ČR i do zahraničí. Společnost zajišťuje příměstskou autobusovou dopravu v okolí jihočeských měst – Českých Budějovic, Milevska, Českého Krumlova, Kaplice, Vodňan, Prachatic či Vimperku a řady dalších míst. Denně přepraví na pětatřicet tisíc pasažérů a pokrývá více než čtyřicet procent jihočeského regionu.

CNG do města, začínáme v Písku!

Společnost provozuje i příměstskou autobusovou dopravu a městskou hromadnou dopravu v Písku. Právě Písek je druhým jihočeským městem, kde budou do ostrého městského provozu nasazeny dva autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).

Umožní to nová plnicí stanice v písecké průmyslové zóně Jitexu. A ČSAD AUTOBUSY České Budějovice jsou tak dalším jihočeským dopravcem, který mění svůj pohled na alternativní paliva – rozhodl se využít ekologická i ekonomická pozitiva CNG v praxi.

CSAD5007 Homola

„Ačkoli disponujeme novým a kvalitním vozovým parkem, stále hledáme další cesty, které by ještě zlepšily ekonomiku firmy. O CNG jsme diskutovali jako o nejlepší alternativě, která spojuje ekologický efekt s řadou ekonomických výhod. Sem patří kromě nižších nákladů na provoz i zdánlivá drobnost, jakou je fakt, že CNG je prakticky nezcizitelné. Skutečně, krádeže nafty z vozidel pro nás představují nezanedbatelný problém,“ říká generální ředitel společnosti Vladimír Homola.

Testy ukázaly samá pozitiva

„Autobusy na CNG mají řadu i jiných pozitiv. Ověřili jsme si je na dvou nízkopodlažních autobusech v ostrém zkušebním provozu v Českém Krumlově. Tedy v kombinaci městské a příměstské dopravy. A nejzávažnější problém, který nastal, je ten, že Krumlováci jsou smutní a chtějí, abychom jim je tam nechali,“ usmívá se generální ředitel Vladimír Homola. K oběma bezbariérovým autobusům zakoupeným pro Písek i díky nové plnicí stanici brzy přibudou další vozy na CNG.

My, jako velcí dopravci, další rozvoj plnicích stanic CNG vítáme a podporujeme. Skutečně si přejeme, aby se stavěly dál. Kromě nesporných ekologických efektů, jako je snížení hluku, emisí škodlivých plynů a prachu, jsou pro nás důležité vyloženě pragmatické aspekty. Odpadá například nutnost zásobování našich vlastních čerpacích stanic naftou. Tedy žádné cisterny a žádné dopravné za naftu, významnou roli hraje i levnější cena CNG. Zatím jsme ve zkušebním provozu neobjevili žádné významné negativum, nepočítáme-li odlišnou údržbu motoru na CNG, která se blíží údržbě motoru benzinového. Motor je v provozu tichý, dřív se ohřeje, takže v autobusu je tepleji a komfortněji, což je především u městské dopravy, kde se často větrá, velmi důležité. K nynějším dvěma vozům jsme proto objednali dalších sedm a věřím, že ve druhé polovině roku budeme mít kolem dvaceti vozů na CNG, což je prakticky desetina naší stálé flotily, kterou představuje dvě stě až dvě stě deset vozidel, podle sezóny,“ říká generální ředitel společnosti ČSAD AUTOBUSY České Budějovice Vladimír Homola.

V Písku i jinde brzy přibudou další CNG vozy

„Pilotní projekt CNG spouštíme v Písku, kde se nám v poslední době velmi dobře jedná s panem starostou i radou města a snažíme se vycházet si navzájem vstříc, což je v konečném důsledku výhodné především pro pasažéry. Uvažujeme ale o nasazení CNG v dalších místech. V každém případě bychom chtěli, aby stávající i nově budované plnicí stanice byly veřejné, protože je to dobrá věc i pro podnikové flotily a další motoristy. To říkám i za Oblastní hospodářskou komoru v Písku. Osobně se těším, až při prezentaci ukážeme našim partnerům a majitelům z Rakouska stanici v provozu. Uvidí novou technologii vlastně poprvé, protože v Rakousku, byť je společnost ÖBB-Postbus GmbH dominantním poskytovatelem hromadné dopravy s dva a půl tisíci autobusy, se zatím nepoužívá. Myslím, že budou mile překvapeni rychlostí plnění i kvalitou ekologických a ekonomických parametrů CNG. Vždyť i v Rakousku se zdvihla cena nafty. A právě rozvoj CNG považujeme za naši progresi v rámci celé společnosti,“ uzavírá generální ředitel společnosti ČSAD AUTOBUSY České Budějovice.

Provozovatelem první veřejné plnicí stanice CNG na Písecku je zlínská společnost ZLINER ENERGY, a. s., dodavatel autobusů a minibusů s pohonem na CNG pro společnost ČSAD AUTOBUSY České Budějovice a.s. Výhradním dovozcem a dodavatelem technologického zařízení od německého výrobce Schwelm Anlagentechnik GmbH do ČR je společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. v Soběslavi. Tato společnost se zabývá vývojem, výrobou a instalací kompletního sortimentu plnicích technologií CNG – od domácích, přes firemní až po veřejné plničky a zajišťuje také servis těchto zařízení.