MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > Jezděte s námi na CNG
Jezděte s námi na CNG

I přes své nesporné výhody, ať již ekonomické nebo ekologické, je stlačený zemní plyn (CNG) stále opomíjeným a málo rozšířeným palivem. Týká se to především Evropy a pochopitelně i České Republiky. Ve světě využívá CNG již více než 15 milionů vozidel, v Evropě je to pouze něco málo přes 1 mil a z toho zhruba tři čtvrtiny připadají na Itálii. ČR se svými 4 tisíci vozidel je jednou ze zemí s nejnižším rozšířením tohoto výhodného paliva.

Proč je tomu tak? Proč ani současné vysoké ceny klasických paliv nenutí řidiče přemýšlet o změně a přechodu na levnější alternativu? Jsme založením konzervativní národ? Nebo nejsme informováni? Bojíme se plynu a spojujeme ho automaticky s nebezpečím výbuchu? Snažíme se na tyto otázky odpovídat, nabízet řešení a provádět osvětu.

Zemní plyn je nejbezpečnější palivo ze všech v současné době sériově používaných, zemní plyn je lehčí než vzduch a v ovzduší se okamžitě rozptýlí a pouze v uzavřených prostorách může tvořit vyšší koncentrace. Zemní plyn je hořlavina IV. kategorie, jeho zápalná teplota je 650 stupňů C, zatímco benzín I se zápalnou teplotou již 200 stupňů C. Ve vozidlech je stlačený zemní plyn uložen bezpečně v pevných speciálně testovaných a certifikovaných tlakových nádobách z oceli, karbonu nebo speciálních sklolaminátů. V lahvích je zemní plyn několikanásobně jištěn soustavou pojistných mechanismů a ani při hoření vlastního vozidla nedojde k explozi nádoby, jak by se mohlo předpokládat, ale plyn vyhoří řízeným procesem.

Ekonomika provozu na zemní plyn je samostatné téma. Předpokládejme, že spotřeba našeho vzorového vozidla je 7,5 l benzínu na 100 km. Při ceně 37 Kč/l benzínu nás pohonné hmoty na 1 km stojí 2,78 Kč. Podobné vozidlo se spotřebou 4,5 kg CNG na 100 km a při ceně 25,50 Kč/kg vyžaduje na 1 km náklad na PH pouze 1,15 Kč. Úspora u tohoto modelového případu je tedy 1,63 Kč na 1 km jízdy. Při 40 000 Km za rok je to již 65.200 Kč.

Naše společnost MOTOR JIKOV zajišťuje kalkulace kapacit, investicí a jejich návratnosti, navrhneme vám optimální vozidlo či flotilu a k tomu plnící stanici na CNG, na které budete plnit ještě levněji než u několika málo veřejných stanic. Stanici Vám navrhneme, vyprojektujeme a postavíme. Svou nabídkou technologií jsme schopni pokrýt pomalé i rychlé plnění od řádově 5 m3/hod až po stovky kubíků CNG.

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat. 

Jezděte s námi na CNG