MOTOR JIKOV CNG
CZ    EN
Člen skupiny MOTOR JIKOV GROUP
Přejít k hlavnímu obsahu webu
MOTOR JIKOV CNG > TISKOVÉ ZPRÁVY > 7 let dohody státu a plynařů o podpoře CNG
7 let dohody státu a plynařů o podpoře CNG

16. března uplyne sedm let od podepsání tzv. Dobrovolné dohody, kterou podepsaly plynárenské společnosti a stát a jejímž předmětem je rozšíření zemního plynu jako alternativního paliva.

Od roku 2006 je dnes 8,6 krát více vozidel na stlačený zemní plyn (CNG) a přibylo 35 CNG plnicích stanic.Spotřeba stlačeného zemního plynu se oproti roku 2006 zvedla 4,3 krát a autobusů na zemní plyn je u nás 2 krát více. Největší vývoj je tradičně v oblasti osobních a užitkových vozidel, jejichž počet se oproti roku 2006 navýšil 11,2 krát. Prodej CNG je pak dnes 4,3 krát větší.

Za minulý rok se prodalo 15,242 mil. m3 zemního plynu jako pohonné hmoty, což je o 26 procent více než v roce 2011. Tomuto navýšení pak odpovídá i nárůst CNG vozidel, kdy oproti lednu 2012 se jedná o nárůst téměř 44 procent. Nejvíce meziročně narostl počet osobních a dodávkových vozidel a to o 49 procent. V ČR je také dnes již 385 plynových autobusů a 55 komunálních vozidel na CNG.

Dne 16. března 2006 se podepsala tzv. Dobrovolná dohoda, letos již tedy uběhne 7 let od doby, kdy byl u nás představen poprvé bližší program pro podporu alternativního paliva, zemního plynu, v dopravě. „Již začátkem tohoto roku byla prolomena hranice 5 tisíc CNG vozidel a motoristé mají dnes k dispozici 45 veřejných CNG plnicích stanic. Na trhu je na výběr přes 40 druhů sériově vyráběných CNG vozidel a CNG motoristé již mohou za určitých podmínek i do podzemních hromadných garáží pro veřejnost. Uplynulých 7 let tedy bylo velmi úspěšných.

Auta na CNG jsou bezpečná, ekologická, mají velký dojezd, nádrže nezabírají zavazadlový prostor. CNG jako palivo má hodně vyřešených problémů dávno za sebou, jako je cena vozidel, rychlé tankování, vhodná legislativní opatření, dojezdová vzdálenost, garážování, úlevy na spotřební i silniční dani, apod.

Plnicí koncovka

Cena CNG je dnes dvakrát nižší než cena benzinu. Cena za 1 kubický metr CNG, který energeticky odpovídá 1 litru benzinu, je ve výši 18 Kč pro motoristy bezkonkurenční. Litr benzinu totiž stojí i 37 Kč. A právě tento rozdíl ceny je hlavním důvodem, proč takto markantně přibývá CNG motoristů. Tento trend je celosvětový. Za minulý rok přibylo ve světě přes 1,7 milionů CNG vozidel. Analytici společnosti TechNavio nedávno zveřejnili globální zprávu o trhu NGV (Natural Gas Vehicles) pro období 2011 – 2015. Ta předpovídá, že světový trh dosáhne 19,8 mil. vozů na zemní plyn v nejbližších 3 letech. 

Zdroj:    Asociace NGV, www.ngva.cz